Кожен з нас багато разів чув про змогу, але чи знаємо ми, що це таке і який вплив він має на наше здоров'я? Можливо, воно небезпечне лише зовні, а ми не страждаємо від його наслідків у власному домі? На жаль, ми не можемо почуватися в безпеці навіть у усамітненні свого будинку, оскільки частки смогу потрапляють у квартири та будинки при провітрюванні, відчиненні дверей, а також через системи вентиляції без фільтру. Тому варто подбати про себе та своїх близьких та навчитися боротися зі смогом у домашніх умовах. Це особливо важливо в наступному опалювальному сезоні, оскільки через високі ціни на паливо багато людей спалюватимуть у своїх котлах вугілля низької якості, дрібницю, буре вугілля або недостатньо суху деревину. Нижче ви знайдете цінні поради та пропозиції щодо пристроїв, які допоможуть очистити повітря у вашому інтер'єрі.

Що таке смог?
Смог - це не що інше, як сильно забруднене повітря, через яке нам важко нормально дихати. Хоча багато хто вважає, що смог зазвичай з'являється взимку і найчастіше у великих містах, це трохи інше. Тому що і влітку, поза опалювальним сезоном, можуть виникнути умови, за яких повітря міститиме підвищену кількість небезпечних частинок. Звичайно, найбільший ризик смогу виникає в період з вересня по квітень, коли ми опалюємо наші квартири та будинки, а його інтенсивність збільшується через метеорологічні явища, такі як туман і відсутність вітру.

Смог, тобто той, з яким ми маємо справу в наших широтах і при місцевому типі економіки, містить переважно оксиди вуглецю, азоту і сірки, а також найбільш шкідливі пилу PM10 і PM2,5 і бенз(а)пірен.

PM10 є сумішшю зважених у повітрі частинок, діаметр яких не перевищує 10 мікрометрів. Цей вид пилу шкідливий через вміст бензопіренів, фуранів та діоксинів, тобто канцерогенних сполук важких металів. У свою чергу зважений пил PM2,5 складається з атмосферних аерозолів, діаметр частинок яких не перевищує 2,5 мікрометра. Цей вид зваженого пилу вважається найбільш небезпечним для здоров'я, оскільки через невеликий розмір часток він може потрапляти прямо в кровотік.

Щорічно через смогу може загинути до 48 270 осіб. Наприклад, за цей же період в автокатастрофах гине в середньому близько 3100 осіб. Який пил найнебезпечніший для здоров'я? Це, напевно, буде пил PM2,5. Вони відповідальні, серед іншого, за такі захворювання та явища, як посилення симптомів астми, зниження ефективності дихання, рак легень, горла та гортані, порушення серцевого ритму, запалення кровоносних судин, атеросклероз, зниження ваги дітей при народженні та проблеми з диханням. посилення симптомів супутніх захворювань із системою кровообігу та дихання.

Трохи менше, але теж шкідливий пил PM10, який, у свою чергу, є причиною нападів кашлю, задишки, погіршення здоров'я людей, які страждають на астму, а також раптових і гострих бронхітів. Непрямо PM10 може збільшити ризик серцевого нападу та інсульту, а бензопірен, що міститься в ньому, є висококанцерогенним з'єднанням.

Смог удома – як з ним боротися
Ми живемо у великому місті чи проводимо там більшу частину дня? Незалежно від того, чи ми проводимо вдома кілька або десяток годин на день, ми піддаємося вдиханню забрудненого повітря, що може мати серйозні наслідки для нашого здоров'я. Наш будинок не є безпечним притулком, адже всі провітрюють приміщення, а це, своєю чергою, пропускає величезну кількість смогу. На щастя, є засоби захиститися від цього. Нижче наведено деякі з них.

Домашні очищувачі повітря у боротьбі зі смогом
Одним із найкращих способів боротьби зі смогом у будинку стане регулярне очищення повітря. Для цієї мети необхідні побутові очищувачі повітря, очищувачі повітря з зволожувачем або зволожувачі повітря з очищувачем. До найкращих належать пристрої таких брендів, як Sharp, NAC, Xiaomi, Webber та Blaupunkt. Завдяки домашнім очисникам ми можемо позбавитися забрудненого повітря в наших кімнатах, а завдяки наявності різних типів цих пристроїв ми можемо вибирати моделі з функцією іонізатора або УФ-лампою. Якщо ми виберемо це рішення, пам'ятайте, що не слід перестаратися із частотою зволоження. Попри зовнішній вигляд, занадто висока вологість також не рекомендується, оскільки вона сприяє зростанню плісняви та грибків.

Зелень та горщикові рослини, що захищають від смогу
Чи маємо місце перед будинком або на балконі, щоб посадити додаткову зелень? Якщо так, це слід робити без особливих роздумів. Зелень значно покращує якість повітря, ефективно обмежуючи влучення пилу всередину. Крім того, рослини виробляють кисень і знижують рівень шуму, тому їхнє вирощування приносить тільки користь. Але не тільки густо зарослий сад або балкон допомагають у боротьбі зі смогом. Є також багато видів кімнатних рослин, які вважаються відмінними очищувачами повітря.

Які дерева, чагарники та рослини для горщиків очищають повітря?
Найпростіший і, безумовно, найдешевший варіант боротьби зі смогом – це посадка рослин. Є кілька видів, які справляються із цим виключно добре. Що стосується вуличних рослин, то в цю групу входять, серед інших, сибірська карагана, перукове дерево Поділля, оливкове дерево і обліпиха. До цієї групи також входить плющ звичайний, тобто Hedera helix. Також варто згадати кілька видів, поділених на конкретні забруднювачі.

Дерева, які утримують найбільше зваженого пилу PM2,5:

  • чорна акація (Robinia pseudoacacia),
  • Ясен пенсільванський (Fraxinus pennsylvanica),
  • груша звичайна (Pyrus communis),
  • береза повисла (Betula verrucosa),
  • горобина шведська (Sorbus intermedia),
  • Липа дрібнолиста (Tilia cordata).

Дерева та чагарники ефективно утримують пил PM10:

  • ліщина турецька (Corylus colurna),
  • ясен звичайний (Fraxinus excelsior),
  • липа голландська (Tilia europaea Pallida),
  • Тополя осинова (Populus tremula).

Коли йдеться про рослини, що очищають повітря, найбільш важливим з них є зміїна рослина, тобто дуже популярна гвінейська сансевієрія. Цей вид не тільки вражаюче виглядає і його дуже легко вирощувати, але, перш за все, він має дуже сильний фільтруючий ефект. Ще одна рослина, що заслуговує на особливу увагу, - бамбукова пальма Арека. Він працюватиме в будь-яких умовах і при цьому позбавиться багатьох шкідливих речовин - від чадного газу, ксилолу, бензолу до хлороформу. До інших домашніх рослин, що очищає повітря, відносяться драцена маргінату, фікус Бенджаміна, солодка драцена, папороті, алое віра (Aloe barbadensis), великодній кактус (Rhipsalidopsis), різдвяний кактус, спатифілум і Chlorophytum comosum.

Часте витирання пилу захистить ваш будинок від смогу
Це може здатися банальним, але восени та взимку варто частіше та ретельніше витирати пил. При цьому важливо робити це не віниками, які розкидають пил у повітрі, а вологою ганчіркою, що часто прополіскується. Замість хімічних засобів для чищення, які не дуже корисні для нас, ми можемо використовувати воду з оцтом або харчовою содою, а при прибиранні підлог використовувати пилосос з фільтрами, що затримують бруд. Також варто звернути увагу на те, чи не надто багато у нас вдома елементів інтер'єру, які накопичують бруд та рідше чистяться, наприклад штори, гардини, коври чи килими. Забруднені речовини, що накопичуються на них, і шкідливі сполуки погіршують якість повітря, а самі ці тканини сприяють розвитку пилових кліщів.

Сьогодні нам доводиться боротися за своє здоров'я та здоров'я своєї сім'ї. Ми все більше наражаємося на згубний вплив багатьох факторів, на які ми часом не маємо впливу і які для нас небезпечні. Смог – одна з проблем, яка впливає на якість повітря, а отже, і на якість нашого життя. Однак є способи боротьби із цим, особливо не виходячи з дому.