У аматорській астрономії використовуються два основних типи астрономічних телескопів: лінзовидний телескоп і дзеркальний телескоп. Вони розрізняються за будовою та принципом роботи, що також впливає на тип астрономічних спостережень, у яких вони працюють найкраще. Кожен телескоп використовується для спостереження за небом, але деякі будуть корисні для спостереження за планетами Сонячної системи, а інші - для милування туманностями, галактиками або зоряними скупченнями. Кожна модель має різні параметри, і вони також впливають на те, яке зображення дозволяє побачити даний телескоп. Сьогодні ми намагатимемося допомогти вам вибрати хороший телескоп, який добре підійде для спостереження за планетами, Місяцем та іншими добре видимими об'єктами.

Рефлектор чи рефрактор. Що краще?

Планети, Місяць, комети або Сонце - найяскравіші та найцікавіші об'єкти в нашій Сонячній системі. Вони цікаві не тільки для астрономів-початківців. Навіть досвідчені дослідники, як і раніше, здатні милуватися красою кілець Сатурна або кратерів Місяця. Якщо ми подивимося трохи далі в космос, то побачимо інші галактики або кульові скупчення. Однак спостереження цих небесних тіл складніше, потребує знань, відповідного обладнання та умов. Планети побачити набагато легше, але для них слід вибрати хороший телескоп.

 

Рефрактор справді найкращий?

Першим телескопом був телескоп, тобто. пристрій, що складається з лінзи та окуляра, з'єднаних трубкою. Він був заснований у 17 столітті і вже тоді можна було милуватися диском Юпітера та поверхнею Місяця. Сучасні рефрактори теж дуже хороші у цьому. Вони забезпечують більшу контрастність, тому найбільше підходять для спостереження за великими та яскравими об'єктами. Лінзовий телескоп ідеальний навіть у міських та заміських умовах, де небо дуже забруднене світлом. Таке обладнання стане в нагоді і при проведенні наземних спостережень. Він дає реальне і не перевернуте зображення, тому його можна використовувати, наприклад, спостереження за тваринами. Рефрактор також є хорошим вибором для початківців, оскільки він простий у використанні та обслуговуванні.

телескоп сочевковы levenhuk

Телескоп Levenhuk Skyline Travel 70 — компактний дизайн, який хороший для початку

Телескоп-рефлектор Ньютона та спостереження за планетами

Рефлектор був першим, збудованим Ньютоном, тому він також функціонує як телескоп Ньютона. Цей телескоп має менше контрасту, тому він краще підходить для перегляду темніших об'єктів: галактик, туманностей або зоряних скупчень. Дзеркальний телескоп також менш корисний, коли небо освітлене штучним світлом, але дозволяє вам бачити більше в дуже темному небі. Якщо ми маємо намір вести спостереження з місць, віддалених від міських центрів, то кращим вибором будуть прожектори. У таких ситуаціях варто вибрати телескоп, який дозволить нам спостерігати більше, а потім використовувати дзеркало для перегляду планет і галактик.

Телескоп-рефлектор Opticon с экваториальной монтировкойТелескоп OPTICON Prometheus є рефрактором з екваторіальним монтуванням.

Як щодо бінокля?

Бінокль це оптичне обладнання, яке часто використовується в спостереженнях. Вони компактні, тому їх легко брати із собою у поїздку, і дають досить гарне збільшення. Біноклі зазвичай використовуються для наземних спостережень у різних галузях і професіях, але чи знаєте ви, що ви також можете спостерігати за зірками в бінокль? Бінокль хороший для спостереження за небом, але, звичайно, не такий гарний, як телескоп. З його допомогою Місяць і його риси будуть кращими, але на чітке зображення кратерів не розраховувайте. За правильних умов, тобто у небі, не залитим світлом, бінокль також може бути корисним при пошуку галактик або стеження за кометами.

Найкращий телескоп для спостереження за сонцем

Сонце — найбільша і яскрава зірка в Сонячній системі, для його спостереження зовсім не потрібні дуже просунуті телескопи. Ви можете вибрати телескоп, рефлектор або навіть бінокль, але дуже важливо використовувати відповідні фільтри або шторки з кожним пристроєм. На ринку є спеціальні телескопи, призначені для спостереження за сонцем.

Вибираємо телескоп для спостереження за планетами Сонячної системи

Навіть якщо ви визначитеся із конкретним типом телескопа, тобто. рефрактором, який краще використовувати для спостереження за великими і яскравими об'єктами, вам все одно доведеться вибрати модель. Кожен спостережний телескоп має свої параметри, такі як фокусна відстань об'єктива або діаметр телескопа, які суттєво впливають на спостереження, що проводяться.

Діаметр об'єктива
Діаметр об'єктива насправді є найважливішим параметром, який визначає будь-який телескоп. Чим він більший, тим більше світла вловлює телескоп і тим чіткіше об'єкт, що спостерігається. З діаметром телескопа збільшуються його габарити та ціна. Тим не менш, вам не потрібно купувати дуже велике обладнання для спостереження за планетами. Занадто маленьким він теж бути не може, бо незабаром його перестане вистачати. Однак варто вибрати рефрактор діаметром 80-110 мм або рефлектор із мінімальним діаметром 150 мм. Це оптимальний розмір обох типів телескопів, що дозволяє вести досить просунуті спостереження. З їхньою допомогою ви побачите чіткі зображення окремих планет або супутників Юпітера.

Фокусна відстань об'єктива
Цей параметр визначає, наскільки далеко від об'єктива знаходиться фокус зображення. Це також впливає довжину тубуса, тобто. елемента, який з'єднує об'єктив із окуляром. Чим більша фокусна відстань об'єктива, тим довше наш телескоп, що, у свою чергу, впливає на його розміри та зручність перенесення. Фокусна відстань об'єктива також використовується для розрахунку збільшення даного телескопа, але необхідний і другий параметр - фокусна відстань окуляра.

Параметри окуляра
Окуляр - це частина оптичної системи телескопа, якою ми дивимося. Ми можемо замінити його і вплинути на параметри телескопа. Купуючи телескоп з окулярами, добре, якщо в комплекті буде 3 очки з різним збільшенням. Потім ви можете налаштувати тип окуляра відповідно до умов та об'єкта, який ви хочете спостерігати. Окуляри також впливають збільшення телескопа. Для їхнього розрахунку ділимо фокусну відстань об'єктива на фокусну відстань окуляра. Результат, який ми отримаємо, не повинен бути більшим за подвійний діаметр лінзи.

Ще найважливішим параметром окуляра є поле зору. Обсяг області, яку ми бачимо, залежить від поля зору і має бути якнайбільше. Кожен тип окуляра має власне вихідне поле, і рекомендується вибирати принаймні окуляри Plossla або Supel-Plossla. Поле зору телескопі також залежить від діаметра лінзи окуляра. Ми можемо збільшити їх, якщо будемо використовувати окуляри хорошої якості з великим діаметром екстрактора, тобто не менше 1,25 дюйма.

Додаткові аксесуари
Додаткові аксесуари можуть змінити параметри телескопа та вплинути на його функціональність. Наприклад, нам не потрібно купувати більше очок, щоб отримати найкраще збільшення зображення. Лінза Барлоу, що використовується з тим же набором окулярів, також забезпечує збільшення. Лінза Барлоу може збільшити збільшення очок у три чи навіть у п'ять разів.

Телескопи також використовуються в астрофотографія, але вимагають відповідного обладнання. Якщо ви хочете проявити себе в астрофотографія, вам знадобиться адаптер для смартфона або камери. Вони дозволяють прикріпити до телескопа фототехніку і робити знімки об'єктів.

фото звездного неба

Грамотний підбір обладнання дозволить зробити чудові фотографії

Стабільний штатив також важливий, тому що він мінімізує вібрації. Він не повинен бути надто високим, бо тоді його важче стабілізувати. Складання має добре працювати зі штативом. Телескоп Добсона з основою, що обертається, забезпечує хорошу стабілізацію.

Який телескоп спостерігати за планетами?

Телескопи - найважливіше обладнання в астрономії, у тому числі аматорської. Хороший телескоп дозволить побачити планети та найцікавіші небесні тіла Сонячної системи. Навіть якщо зображення, отримане з його допомогою, навіть схоже на телескоп «Хаббл», все одно варто інвестувати в якісне обладнання. На цю роль відмінно підійде рефрактор, особливо під час спостережень у добре освітлених місцях.

Ознайомтеся з нашою пропозицією астрономічних телескопів та почніть свою дивовижну пригоду прямо зараз!