Як вибрати бінокль? Що купити, щоби не шкодувати? 

 
Как выбрать бинокль?  Что купить, чтобы не жалеть?  Руководство

Біноклі - дуже популярне оптичне обладнання, яке використовується в багатьох професійних та аматорських цілях. Основне завдання кожної пари біноклів - збільшити і наблизити нас до об'єкта, який хочемо розглянути краще. Існують різні типи біноклів із різними параметрами, і вибір правильного залежить головним чином від об'єкта, який ми хочемо спостерігати, та умов, у яких ми маємо намір це робити. Різне обладнання працюватиме під час спостереження за нічним небом, і ще інше вдень, коли хочемо спостерігати тваринами чи комахами. Якщо ви ставите питання, який бінокль спостереження підійде у вашому випадку, для початку вам потрібно вказати його основне призначення.

Види та застосування біноклів

Біноклі в основному використовуються для наземних спостережень та їх застосування справді дуже різноманітне. Для спостереження за птахами та іншими тваринами мисливцями, орнітологами та іншими дослідниками природи чи приватними шанувальниками природи. Спеціальні військові біноклі використовуються військовими для спостереження за пересуваннями супротивника, а астрономічні біноклі використовуються для спостереження за зірками. Бінокль використовують навіть на масових заходах чи театрі. Конструкція та параметри бінокля залежать від того, навіщо він призначений. Отже, давайте перевіримо, як краще використовувати кожен тип біноклів.

Астрономічний бінокль

Можливість ведення астрономічних спостережень є не тільки в телескопах. Астрономічні біноклі добре підходять для спостереження за небом. Вони можуть бути додатковим обладнанням для просунутих дослідників або першим пристроєм для базових спостережень для астрономів-початківців. Астрономічні біноклі використовуються в основному вночі, тому в них важливі такі параметри, як яскравість зображення, сутінкова ефективність або вихідна зіниця.

Який бінокль вибрати для астрономічних спостережень? З діаметром об'єктива щонайменше 50 мм. Ви отримаєте ще якісніші зображення, якщо виберете діаметр об'єктива в діапазоні 70-100 мм. Такий астрономічний бінокль теж буде більшим і важчим, але його можна поставити на штатив, що також покращить стабілізацію зображення. Вночі зіниця людського ока розширюється, тому добре вибирати вихідну зіницю 5-6 мм. У такий бінокль можна спостерігати за поверхнею Місяця або проходженням комети, а за певних умов навіть побачити яскравіші туманності або зоряні скупчення.

охотник смотрит в бинокльБінокль – один із основних елементів спорядження мисливця.

Даховий бінокль

У кожному біноклі використовується призма, завдяки якій ми отримуємо неінвертоване зображення. Тип призми впливає на розміри та ціну бінокля. У біноклів з призмою Roof лінзи та окуляри вирівняні в одну лінію, тому вони можуть бути меншими за біноклі porro з тими ж параметрами. Також відсутній ризик того, що в бінокль потрапить вода і бруд, або вода почне конденсуватися всередині бінокля. Біноклі з руф-призмами мають лише один зовнішній рухомий елемент - ручку регулювання фокусу, тому сторонні предмети не можуть потрапити до нього. Ця особливість робить біноклі з даховими призмами переважно спеціалістами, такими як військові або орнітологи, чиє обладнання завжди має бути надійним.

Однак такі біноклі навіть у два рази дорожчі за біноклі Порро при тих же параметрах. Їхнім виробникам доводиться використовувати дорогі діелектричні покриття, щоб звести до мінімуму втрати світла. Покриття фазової корекції, такі як ті, що використовуються в біноклях Bushnell, також є дорогими. З таким покриттям можна уникнути фазового зсуву та покращити контрастність та роздільну здатність зображення. Рішення, що використовуються в біноклях на даху, дороги і, отже, ціни біноклів, проте вони широко використовуються. Ймовірно, це пов'язано з тим, що це брудовідштовхувальні компактні моделі.

Бінокль Порро

Біноклі із призмою Порро також є пристроями гарної якості, які забезпечують навіть більшу яскравість та контрастність, ніж біноклі із призмою даху за тією ж ціною. Втрати світла та фазові зрушення практично відсутні. Однак вони мають рухливий очний міст, тому вони менш герметичні та мають великі розміри. По-перше, вони ширші і відстань між трубками більша, через що тримати їх однією рукою не дуже зручно.

Мисливські біноклі

Вибір бінокля для спостереження за дикою природою залежить від доби. Якщо мисливець виходить на полювання і вдень, і вночі, йому, ймовірно, знадобляться дві моделі бінокля, з двома вихідними зіницями та двома наближеннями. Вдень можна використати бінокль меншого розміру. Діаметра лінз в діапазоні 35-42 мм буде достатньо. Оптимальне збільшення бінокля при цьому становить від 8 до 10 крат. Звісно, ​​вночі умови спостереження складні та потрібен об'єктив більшого розміру. Тоді оптимальним рішенням буде мисливський бінокль з діаметром об'єктива від 50 до 63 мм. Такий діаметр забезпечує досить хорошу якість зображення, а габарити бінокля ще дозволяють його зручно носити із собою. Під час нічного полювання біноклі нічного бачення також дуже добре працюють , збільшуючи шанси знайти дичину і водночас знижуючи ризик зробити помилку.

Що це за бінокль для спостереження за природою?

Бінокль для спостереження за природою може мати параметри, аналогічні до параметрів мисливського бінокля. Знову ж таки, важливо розрізняти денний та нічний бінокль. Якщо ми спостерігаємо тварин, які ховаються у темному лісі, важливою є висока контрастність зображення. Яскравість зображення залежить від сприйняття деталей зовнішнього вигляду тварин, наприклад кольору їх оперення. Мінімальний діаметр об'єктива бінокля 35 мм здатний вловити достатньо світла, щоб зробити зображення насиченим деталями та кольорами. Вам не потрібно більш високе збільшення, щоб спостерігати за птахами та природою. Хорошим мінімумом є 8-кратне збільшення.

Бинокль PROOPTIC 10x50Бінокль PROOPTIC 10x50 — цікавий вибір для спостерігачів-початківців.

Які інші види використання та типи біноклів?

Біноклі також часто використовуються у розважальних цілях, коли за їх допомогою не проводяться дослідження чи важливі спостереження. Найголовніше тоді — збільшити бінокль, а отримання різкого зображення відходить на другий план. Бінокль можна використовувати на стрибках, у театрі або на концерті, коли ми сидимо надто далеко і хочемо знати, що відбувається на сцені. У свою чергу туристичний бінокль дозволить краще розглянути панораму міста. У разі біноклів, які використовуються для таких цілей, дуже важливими є їх габарити. Вони мають бути досить маленькими, щоб поміститися у рюкзак чи сумочку. Найкраще вибирати компактні моделі, які важать трохи більше 500 грам. Також буде достатньо 3-8-кратного збільшення зображення та об'єктива діаметром 28-36 мм.

Найважливіші параметри бінокля

Розглянуті вище типи та області застосування біноклів не дають повної відповіді на запитання: який бінокль буде для вас найкращим? Хоча ми надали оптимальні параметри кожного типу спостереження, існують також індивідуальні чинники. Ви повинні краще дізнатися окремі параметри, щоб вибрати найкраще обладнання для вас. Купівля бінокля - непросте завдання, але якщо ви засвоїте найважливіші поняття, ви обов'язково зможете прийняти більш виважене рішення.

Бінокулярне збільшення

Збільшення бінокля є одним з найважливіших параметрів бінокля, який говорить нам, скільки разів буде наближений об'єкт або область. Біноклі зазвичай вказуються двома значеннями одночасно, тобто збільшенням і діаметром об'єктива, наприклад, 8 x 35. Перше число вказує значення збільшення, а друге число вказує діаметр об'єктива. У наведеному прикладі об'єкт буде у 8 разів більшим, ніж якби ми дивилися на нього неозброєним оком.

Здавалося б, збільшення має бути максимально можливим, але це не так. Збільшення посилює тремтіння рук, що, втім, відбувається завжди. Зображення перестає бути стабільним і це впливає якість спостереження. На практиці рідко використовуються біноклі зі збільшенням більше 12х, при більшому збільшенні необхідна додаткова стабілізація зображення, тобто встановлення бінокля на штатив. Використання штативів це прерогатива телескопів, і ми зазвичай хочемо зручно тримати бінокль в руках.

Найменше збільшення також пов'язане з чіткішим зображенням і більшим полем зору, тому це дві дуже важливі особливості бінокля. Величина збільшення впливає на діаметр об'єктива. Чим він більший, тим більше має бути і діаметр об'єктива. Інакше зображення буде занадто темним, і ви його не побачите.

Біноклі зі змінним збільшенням

На ринку також доступні біноклі зі змінним збільшенням, наприклад 8-15 х 45. Такі значення показують, що ви можете збільшити зображення від 8 до 15 разів, і зазвичай це робиться за допомогою зручної ручки. Однак при зміні збільшення ми бачимо зниження яскравості та різкості зображення у якийсь момент. Біноклі зі змінним збільшенням також мають складнішу конструкцію, що збільшує ризик їх виходу з ладу. Особливо дешеві біноклі цього легше ламаються і можуть навіть пошкодити ваш зір. Так що якщо ви хочете зважитися на таке рішення, рекомендуємо вибирати дорожче, але перевірене обладнання, наприклад біноклі Bushnell.

Діаметр бінокулярної лінзи

Це другий параметр, який завжди вказується разом із збільшенням бінокля. У випадку з моделлю бінокля 8х35 діаметр буде 35 мм. Більший діаметр означає, що більше світла може потрапити в об'єктив, тому якість зображення, різкість та яскравість будуть вищими.

кщо говорити про вибір оптимального діаметра лінзи, то не можна не згадати діаметр зіниці людського ока, адже від нього також залежить вибір лінзи відповідного розміру. Як ви, напевно, добре знаєте, наші зіниці мають здатність розширюватися і звужуватися, що пов'язане з кількістю світла. Якщо його багато, то діаметр зіниці буде близько 2,5 мм, від коеля в темряві зіниця зазвичай розширюється до 7 мм. 

Вихідна зіниця бінокля повинна бути в межах діаметра зіниці ока, тому вона не повинна бути більшою або меншою. Його вибір також залежить від умов, за яких ми будемо використовувати бінокль. Бінокль, який використовується для денних спостережень, повинен мати меншу вихідну зіницю, ніж бінокль, який передбачається використовувати вночі.

Щоб розрахувати вихідну зіницю, розділіть діаметр лінзи на коефіцієнт збільшення. Для денних спостережень діаметра 2,5 мм буде достатньо для бінокля з параметрами 10 х 25. Вночі краще підійде бінокль з великою вихідною зіницею, тому при однаковому збільшенні доведеться вибирати бінокль більшого розміру. , Наприклад, з лінзами діаметром 50 мм.

При виборі діаметра об'єктива необхідно пам'ятати, що з ним збільшуються ціна та габарити бінокля. Більший діаметр об'єктива також потрібний для більшого збільшення, щоб яскравість зображення не погіршувалась.

Поле зору

Поле зору та кут огляду – це ті ж поняття, які визначають, яку площу ми можемо бачити через бінокль. Однак вони задаються за допомогою двох різних параметрів. Лінійне поле зору каже нам, скільки метрів цієї області ми побачимо, якщо вона знаходиться на відстані 1000 метрів від нас. Кутове поле зору, з іншого боку, дається у градусах.

Ще одним значенням є видимий кут огляду і він розраховується шляхом множення кута огляду на збільшення бінокля. Чим більший видимий кут зору, тим більшу площу можна побачити навіть при великому збільшенні. Якщо це значення становить 60 градусів і більше, ми маємо справу із ширококутним біноклем. Загальне правило у тому, що менше збільшення цієї пари біноклів, тим більше його зору.

Інші важливі елементи та особливості бінокля

Бінокль дозволяє спостерігати за предметами, віддаленими від нас, але будь-яке оптичне обладнання може мати недоліки, що випливають із законів фізики і, наприклад, через те, як світловий промінь переломлюється в лінзі. Тому для усунення цих помилок використовуються спеціальні елементи чи доповнення.

Асферичні лінзи виправляють спотворення і втрату різкості, що виникають на периферії поля зору. Антивідблиски покриття, в свою чергу, використовуються для поліпшення світлопропускання і кращого кольору.

Також варто звернути увагу на те, чи цей бінокль є водонепроникним. Проведення спостережень у польових умовах завжди пов'язане з ризиком дощу, який може потрапити всередину корпусу та завдати шкоди. Якщо ви вже купуєте бінокль, варто доплатити та бути впевненим, що він працюватиме в будь-яких умовах. Деякі біноклі водонепроникні навіть за повного занурення на глибину до 1 метра.

Який бінокль купити, щоби був максимально універсальним?

Універсальний бінокль – це однозначно той, який працюватиме і вдень, і вночі, буде легким та маленьким, а також дозволить спостерігати безліч різноманітних об'єктів у будь-яких умовах. Звичайно, такого пристрою не існує, але ви можете підібрати бінокль, який буде близький до ідеалу.

женщина во фланелевой рубашке смотрит в бинокльПри виборі бінокля враховуйте тип спостережень, що плануються.

Як ви вже знаєте, вихідна зіниця дуже важлива і оптимальним рішенням буде вибір обладнання з діаметром зіниці близько 5 мм. Це дозволить вести спостереження у сонячний день, у темному лісі та навіть уночі. Такий діаметр вже будуть у об'єктивів з об'єктивом діаметром 42 мм і 8-кратним збільшенням. Вони, як і раніше, легкі і маленькі, тому довше зберігають стабільне зображення. Вони також забезпечують досить велике поле зору та гарну глибину різкості. Це обладнання вибирають навіть професіонали, тому воно має добре працювати у розважальних спостереженнях.

Який бінокль для людей із порушеннями зору?

Біноклі - це оптичне обладнання, яке не завжди добре працює з іншим оптичним обладнанням, наприклад, з коригуючими окулярами. Дефекти зору зустрічаються все частіше і, ймовірно, багато хто з вас також бореться з цією проблемою, тому ми вирішили порадити вам, як вибрати гарне рішення. Ви можете користуватися біноклем, не знімаючи окулярів, але він має бути оснащений складними наочниками, а окуляри бінокля повинні допускати велику відстань від вихідної зіниці (мінімум 17 мм).